Навчити рухам, навіть складним, легше, ніж сформувати особистість спортсмена.
⠀
Фізична та технічна підготовленість спортсмена зовсім не означають гарантований успіх на змаганнях.
⠀
Досягнення результату у спорті (а це в умовах боротьби на змаганнях) немислиме без прояву особистих якостей спортсмена.
⠀
Яким чином спорт впливає на формування особистості?
⠀
Для цього буде не зайвим уточнити поняття «спорт» та «особистість». Щодо спорту, то його існує три види: масовий, професійний та олімпійський. Завдання кожного виду дещо відрізняються один від одного, але у найзагальнішому вигляді під спортом (спортивною діяльністю) слід розуміти діяльність, спрямовану на досягнення конкретного результату. Для самого спортсмена тренування – це процес нескінченного оновлення та перетворення. Головною перевагою спорту (у контексті вдосконалення особистості) є правильність мислення, коли упадницький та песимістичний тип мислення перетворюється на оптимістичне вирішення завдання.
⠀
Особистість – це унікальна людина зі своєю системою цінностей, звичками, мисленням та іншими індивідуальними особливостями. Відомо, що особистість характеризують не тільки її вчинки, а й те, як вони здійснюються. До цього можна додати: а також й те, які вчинки не здійснюються.
⠀
У складних умовах змагань особисті якості спортсмена відіграють першорядну роль. Підготовка до змагань поділяється на фізичну, технічну, тактичну, психологічну та інші види. Усі вони впливають на формування особистості спортсмена, але більшою мірою цьому сприяє психологічна підготовка і ось чому.
⠀
Одним із свідчень сформованості особистості спортсмена, його усвідомленого ставлення до себе, тренувань та виступу на змаганнях є наявність правильної системи безпосередньої підготовки. Стисло зупинимося на цьому питанні. Весь період безпосередньої підготовки доцільно поділити на три етапи:
- до виклику (з моменту закінчення розминки до виклику для виконання вправи)
- після виклику (з моменту виклику для виконання вправи до прийняття вихідного положення)
- вихідне положення (з моменту вихідного положення до початку дії).
На кожному етапі вирішується своє завдання доступними прийомами та методами психологічної підготовки у чіткій послідовності та взаємозв’язку.
⠀
Як бачимо, лише за кілька секунд до виступу у психологічно підготовленого спортсмена відбувається найпотужніша внутрішня робота над собою. Ця робота багато в чому визначатиме успіх чи невдачу. Психологічно сильна особистість з більшою ймовірністю реалізує накопичений потенціал і досягне запланованого результату, ніж спортсмен, який не вміє мобілізуватися на участь у змаганнях.
⠀
Адже готовність до змагань – це цілісний стан особистості спортсмена і висококваліфікований спортсмен – це насамперед дуже вольова людина. А як відомо, воля – найважливіша властивість особистості.
⠀
Підсумовуючи, можна з упевненістю сказати, що готовність до змагання та готовність до спроби (тобто готовність реалізуватися) безпосередньо залежить від психологічної підготовки спортсмена, яка у свою чергу і формує особистість спортсмена.